Úvodní stránka > Aktuality > Finále cvičení Hradba 2018 obstarala budějovická pěší rota aktivní zálohy

Finále cvičení Hradba 2018 obstarala budějovická pěší rota aktivní zálohy

26. 4. 2018 – Zajistit ochranu hráze vodního díla Lipno a posílit hlídky Policie České republiky na zelené hranici. Tento úkol dostali budějovičtí záložníci po absolvování stmelovacího výcviku v Doupovských horách a přesunu do místa plnění úkolu, Lipna nad Vltavou.

Největší cvičení aktivní zálohy Hradba 2018 začalo již 3. 4. 2018 a bylo rozděleno do čtyř cyklů. Ten poslední, ve kterém cvičili příslušníci AZ KVV ČB, začal v sobotu 21. dubna. Základní stmelovací výcvik proběhl ve VÚj Hradiště v Karlovarském kraji. Rota se pak přesunula do místa plnění úkolů v obci Lipno nad Vltavou na jihu Čech. Důležitých strategických objektů, které by rota mohla chránit je na teritoriu jižních Čech hned několik. Jako cvičný objekt byla pro toto cvičení vybrána hráz vodního díla Lipno. Dalším úkolem bylo posílit hlídky PČR na blízké zelené hranici. Přesun jednotky, zaujetí prostoru plnění úkolů, předání části příslušníků jednotky do podřízenosti PČR, ale také ubytování, strava a kompletní zázemí pro vojáky sloužících ve směnách, to vše musel zajistit, se svými vojáky, velitel pěší roty aktivní zálohy kpt. Jiří Váchal. Je dlouholetým příslušníkem roty a postupně se vypracoval až na funkci jejího velitele. A jako velitel se také prezentoval na mediálním dnu, který se uskutečnil předposlední den cvičení v Lipně nad Vltavou.

Mezi pozvanými hosty nechyběla hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská, velitel Zemského vojenského velitelství Horní Rakousko generálmajor Kurt Raffetseder, přidělenec obrany Rakouska plukovník Johann Lattacher, vedoucí odboru krizového řízení Ministerstva zemědělství Petr Kutálek, ředitel KÚ Jihočeského kraje Milan Kučera. Připraveným ukázkám přihlíželi také ti, jejichž podřízení a zaměstnanci se na celém cvičení podíleli. Mimo jiné ředitel Krajského ředitelství PČR plukovník Luděk Procházka, plukovník Vítězslav Křiček z Ministerstva obrany, generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala a starostové a zástupci přilehlých obcí.

„Elánu máme dost, ale musíme ho skloubit s důslednou vojenskou morálkou, abychom dosáhli co nejlepšího splnění stanovených úkolů“, řekl ředitel Krajského vojenského velitelství České Budějovice plukovník Alois Urban v úvodní prezentaci před zahájením dynamických ukázek. Ta první prokázala připravenost vojáků AZ podpořit hlídky PČR na zelené hranici. Nedaleko obce Vyšší Brod byl zaznamenán pohyb skupiny osob pokoušejících se překročit zelenou hranici a dostat se do vnitrozemí mimo hraniční přechod. Ve druhé předvedli záložníci jak by se vypořádali s pokusem o vniknutí podezřelé osoby do střeženého prostoru v blízkosti hráze vodního díla Lipno.

Zástupci médií i pozvaní hosté se přesvědčili, že vojáci aktivní zálohy jsou připraveni plnit úkoly v rámci operačního nasazení. A to vše dobrovolně a mnohdy v době vlastní dovolené. Vojáci aktivní zálohy předvedli v dynamických ukázkách svou připravenost a odhodlanost podílet se na obraně státu.

Fotogalerie

Nahoru