Úvodní stránka > Aktuality > Veterán 2. světové války Rudolf Zajac oslavil významné životní jubileum

Veterán 2. světové války Rudolf Zajac oslavil významné životní jubileum

Ředitel Krajského vojenského velitelství České Budějovice plukovník Ing. Alois Urban a koordinátor péče o válečné veterány podplukovník v.v. Ing. Milan Čajdík navštívili válečného veterána plukovníka v.v. Rudolfa Zajaca při příležitosti jeho životního jubilea. 12. ledna 2018 se tento nejstarší válečný veterán, žijící vjižních čechách, účastník bojů 2. světové války, dožil sta let.

Autorotmistr Rudolf Zajac, příslušník slovenské armády v období Slovenského štátu, dobrovolně přešel s plně vyzbrojenou jednotkou k běloruským partyzánům v Minsku. V bojích při osvobozování Minsku byl raněn a poté vstoupil do 1. československého armádního sboru.

Tam absolvoval parašutistický výcvik a byl vysazen na pomoc SNP. Po potlačení SNP byl odsouzen k trestu smrti, avšak k vykonání rozsudku nedošlo. Po válce se zapojil do budování československé armády. Plukovník v.v. Rudolf Zajac je držitelem mnoha řádů a vyznamenání např.: dvou československých válečných křížů, polského válečného kříže, řádu rudé hvězdy, medaile za chrabrost, řádu SNP, medaile za osvobození města Minsk a mnoha dalších.

Nahoru