Úvodní stránka > Aktuality > Výstaviště v Českých Budějovicích zaplnila vojenská technika

Výstaviště v Českých Budějovicích zaplnila vojenská technika

25. 5. 2018 – 2. ročník prezentační akce Den s Armádou České republiky odstartoval již v šest hodin ráno příjezdem vojenské techniky. Zájemci o celou akci mohli vše sledovat v přímém přenosu na facebooku výstaviště.

A bylo se na co dívat. Úderem šesté hodiny ranní najížděli vojáci s technikou ze všech útvarů dislokovaných na území Jihočeského kraje. Pandury z Jindřichova Hradce a Tábora, ženijní technika z Bechyně, Dingo ze strakonické posádky, vozidla Vojenské policie z Tábora, ale také technika z Boletic a zdravotního ústavu z Českých Budějovic. K vidění byli vozidla Tatra 810 a 815, minomet, granátomet, ruční zbraně, pyrotechnický oblek, robot Talon. Nad celým výstavištěm pak z dálky viditelný radar ST 68 z Třebotovic. Od osmé hodiny ranní, kdy se brány výstaviště otevřeli pro veřejnost, bylo vše připraveno pro první návštěvníky.

„Zvedneme děti od počítačů“. Pod tímto názvem se uskutečnilo krajské kolo branné soutěže, kterou v pátek v deset hodin zahájil ředitel Krajského vojenského velitelství plukovník Alois Urban. Co neobsadila vojenská technika to zabrali soutěžící.  A tak se výstaviště na celé páteční dopoledne proměnilo v jeden velký výstavní  a soutěžní areál. Pětičlenná družstva základních škol, která do krajského kola postoupila, bojovala o body na různých stanovištích, která je prověřila po stránce fyzické, psychické ale i jejich schopnost spolupracovat. Ve dvě hodiny bylo „dobojováno“. Vítězem se stalo družstvo Kubatovka 1 ze ZŠ Kubatova z Českých Budějovic, za nimi v těsném závěsu tým Střelka ze ZŠ Čestice. Družstvo s názvem Kvalitní sovy ZŠ Větrná z Jindřichova Hradce pak obsadilo třetí příčku. Ale skutečnými vítězi byli všichni ti, co nezůstali sedět u počítačů a přijeli si do Budějovic zasoutěžit. Že se akce povedla, za to patří dík také Výstavišti České Budějovice, které poskytlo prostory a technické zázemí, Krajskému úřadu  Jihočeského kraje za nemalý podíl na organizaci a materiálním zabezpečení. Československá obec legionářská přispěla svými zkušenostmi s organizace celostátní soutěže Battlefield, do jehož celostátního finále vítězové postoupily. To vše nejvíc ocenily děti a jejich učitelé. „Sláva vítězům …“, ale v tomto případě poražení nejsou, takže sláva všem.

26. 5. 2018 – sobota prozářená sluncem, vojenská technika kam oko dohlédne a děti v papírových vojenských čepicích. Tak by se dal ve stručnosti charakterizovat druhý, sobotní Den s Armádou České republiky.

Výstaviště tentokrát otevřelo svoje brány v devět hodin ráno. A davy návštěvníků nepřestávaly proudit až do odpolední páté, kdy se zas zavřely. Oproti pátku se prezentace armády rozšířila ještě o propagační stánek Ministerstva obrany, které zde  prezentovalo projekt POKOS, stan Vojenských lesů a statků, kde jste mohli soutěžit v rozpoznávání stop zvířat, stánek Dukly Praha s možností prověřit si svoji zdatnost na veslařském a střeleckém trenažéru. Stánek budějovických „rekrutérů“ nebyl téměř vidět jak byl v obležení rodičů s dětmi. Kdo neměl papírovou vojenskou čepici, jako by v sobotu na výstavišti v Českých Budějovicích ani nebyl.  A jestli se akce líbila? Zeptejte se těch 15 000 návštěvníků, kteří si ji nenechali ujít. A ti ostatní? Snad příští rok.

Fotogalerie

Nahoru