Branným závodem v Písku začal další ročník "Prácheňských přeborů"

Nástup soutěžících
  • 26.9.2021
  • Miroslav Lyga

Čtvrteční ráno dne 23. září se atletický stadion v Písku rozezněl ruchem přicházejících dětí. Začíná další ročník „Prácheňských přeborů“, které jsou pořádány, jako branný závod ze kterého se již pravidelně kvalifikuje družstvo z píseckého ORP do krajského kola branné soutěže s tématikou Příprava občana k obraně státu a názvem „Zvedněme děti od počítačů“.

Tento branný závod v Písku však pořádá písecký Junior cycling  project team, z. s. v čele s cyklistickým nadšencem a dlouholetým pořadatelem nejen cyklistických aktivit pro děti i juniory, panem Bc. Petrem Koblicem. „Příprava i dnešní organizace této akce měla poněkud turbulentní průběh, z důvodu různého výkladu instrukcí od MZd i MŠMT a tím i přístupu k provádění protiepidemických opatření přihlášenými či participujícími účastníky. Ale zůstali jsme, spolu s přihlášenými družstvy a některými ze spolupracujících spoluorganizátorů, optimisty. Čekání i přípravy „do šuplíku“ se nám vyplatily a s postupným uvolňováním opatření i výsledky testování žáků ve školách jsme se všichni dočkali i dnešního startovního rána“, řekl hlavní organizátor při úvodním nástupu soutěžních družstev.

V devět hodin se nad plochou stadionu rozezněl zvuk startovního zvonu a 12 družstev vyrazilo předvést své schopnosti, vědomosti a dovednosti na stanoviště rozmístěná po ploše stadionu. Čekaly je disciplíny silové (např. člunkový běh), vědomostní (práce s mapou, historie ČR, otázky z příručky POKOS, zdravověda, orientace v terénu a odhady vzdáleností) i ověření jejich obratnosti (hod granátem na cíl, střelba ze vzduchovky). Vše běželo jako na drátkách a po 12té hodině hlas zvonu všem na stadionu signalizoval konec soutěže a následnému odevzdání záznamových archů s výsledky do „Depa“, kde vyhodnocovací team neprodleně zahájil počítání získaných bodů a stanovení vítězů soutěže.

Čekání na výsledky nebylo nijak dlouhé, a zatímco děti vytáhly svačiny, nebo se vrhly na prohlídku přistaveného zásahového vozidla HZS města Písek, pozvaný kpt. Mgr. Petr Daňhel, z Krajského vojenského velitelství v Českých Budějovicích, přítomné pedagogy v krátké prezentaci seznámil s možností účasti na přednáškách, které jsou akreditovány MŠMT do systému dalšího vzdělávání pedagogů a nastínil způsob dalšího směřování a možností provádění POKOS v Jihočeském kraji.

V jednu hodinu hlas zvonu zazněl signálem k nástupu soutěžících. „Všichni, kteří jste se zúčastnili, jste vítězi minimálně sami nad sebou, ale rozhodně i nad všemi ostatními, kteří zde nebyli, protože vy, ať už vítězové, či vy kteří jste se „na bedně“ neocitli, jste využili této příležitosti a udělali něco navíc, něco pro sebe a třeba i pro své okolí, pokud byste někdy museli svých vědomostí a dovedností využít nejen při soutěži“, řekl při závěrečném vyhodnocení organizátor soutěže Bc. Petr Koblic. „Všichni jste pro mě vítězi a já doufám, že se nevidíme, alespoň s některými z vás, naposledy“, pozval vítězné družstvo ZŠ T. G. Masaryka k účasti na krajském kole kapitán Daňhel. Tato soutěž, pořádaná spolu s Krajským úřadem na Výstavišti a.s. v rámci akce „Dětský den s armádou na Výstavišti“, je pro první dvě družstva kvalifikací do celostátního kola soutěže Battlefield, pořádané Československou obcí legionářskou zřejmě na podzim (bude upřesněno) příštího roku v Praze. Tak snad na viděnou 10. června 2022 na Výstavišti a.s. v Českých Budějovicích.

Text a foto: kapitán Petr Daňhel

Fotogalerie